Kvalitní detailingové příslušenství stojí nemalé peníze, nesprávným zacházením a péči snížíte mikrovláknům účinnost a životnost, v horším případě může dojít k poškrabání laku. Spousta zákazníků se ptá jak správně starat a prát zakoupené mikrovláknové utěrky nebo ručníky. Je to dobrá otázka a my se rozhodli napsat článek, kde vše vysvětlíme.

Ať už jste pokročilý detailer nebo začínající, bez mikrovláknových utěrek se dnes zkrátka neobejdeme. Používají se při čištění, údržbě, leštění, sušení, aplikaci různých přípravků i pro stírání ochranných povlaků.

Před prvním použitím…

Všude po internetu koluje spousta článku a rad, že před prvním použitím je potřeba utěrky vždy vyprat, není tomu úplně tak. Většině novým utěrkám vystačí pouze ruční proplach v čisté vodě, abyste zbavili utěrky prachu. Výjimkou jsou však utěrky s velkou gramáží a se střiženou smyčkou, ty je potřeba vyprat, jelikož jako nové pouští při práci vlákna.

Po použití…

Vždy je potřeba vyhodnotit sílu znečištění utěrek, nadbytečným praním se zbytečně opotřebují. Sušící ručníky perte tehdy, až když jsou velmi silně znečištěné, nebo tehdy kdy začne vynechávat a dělat šmouhy (obvykle ručník pereme po 4-5 použití). Utěrky na čištění skla se perou obvykle ihned po použití, jelikož často bývají silně znečištěny (není tomu tak v případě mytí oken systémem Optimum s přípravkem No Rinse). Utěrky, které se použijí na stírání leštících past nebo rozleštění vosku, se perou po každém použití.

Praní mikrovláken…

Abyste zachovali jemnost a účinnost mikrovláken je potřeba používat speciální prací přípravky určené pro praní mikrovláken. Nikdy nepoužívejte běžný prací prášek, aviváž, mýdlo či jiné silné přípravky pro praní, tyto prostředky jsou velmi silné, mikrovlákna zanesou a zhorší tak jejich funkčnost a jemnost. Doporučený přípravek z naší nabídky: P&S Rag To Riches Microfiber Detergent

  • Utěrky perte vždy samostatně dle použití, aby nedošlo ke kontaminaci.
  • Ideální teplota, kterou doporučuje většina výrobců 30-40°C.
  • Prací program zvolte na jemné prádlo nebo vlnu.

Jejich sušení…

Utěrky po vyprání pověste v dobře větrané místnosti na klasický sušák na prádlo a nechte svévolně usušit. Nejčastější dotaz, mohu použít sušičku? My radíme ne, utěrky jsou z části tvořené z polyesteru, ten při vysokých teplotách taje. Utěrky nikdy nežehlete. Než mikrovlákna úplně uschnout, jemně je vyklepejte a nechte dále sušit, vlákna se tím správně načechrají.

Uskladnění…

Mikrovláknové utěrky, ručníky skladujte vždy dobře vysušené, v pokojové teplotě. Uskladňujte vždy uzavřené, aby byli ochráněné před prachem. Obvykle utěrky mají svůj uzavíratelný obal již z výroby, na ty ostatní je potřeba obal pořídit. Doporučujeme uskladnit v plastovém uložném boxu, který se dá koupit snad už všude.

Doporučení…

Utěrky mějte rozdělené a používejte je vždy k určitému úkonu, ke kterému je určíte a používáte. Například pro sušení karoserie používejte ručníky vždy jiné než na sušení kol a pneumatik. Utěrky, které používáte při práci na čištění oken, nepoužívejte na nic jiného. Pro stírání finální leštící pasty, odmašťování laku a rozlešťování keramiky používejte vždy novou utěrku.